Vše, co potřebujete vědět o plemeni Bernský salašnický pes - Berner!

Berner

Historie plemene bernský salašnický pes

Historie plemene bernský salašnický pes sahá až do 19. století, kdy byl vyšlechtěn ve švýcarských Alpách. Původně sloužil jako pastevecký pes a tažný pes pro vozíky s mlékem. Jeho předci pravděpodobně pocházeli z římských mastifů a keltských psů. Bernští salašničtí psi se postupně stali oblíbenými i jako společníci díky své oddanosti, inteligenci a klidné povaze. Dnes jsou ceněni nejen jako rodinní mazlíčci, ale také v různých terapeutických rolích díky svému laskavému charakteru.

Fyzický popis a charakteristické rysy

Bernský salašnický pes, známý také jako Berner, je velké a silné plemeno s robustní konstitucí. Dospělí psi dosahují výšky 64–70 cm a váhy 40–50 kg, feny jsou o něco menší. Jejich srst je dlouhá, hladká a lesklá, s charakteristickými trojbarevnými zbarvením - černou, bílou a rezavou. Berner má širokou hlavu s dobře vyvinutým stopem a tmavýma mandlovitýma očima plnýma laskavosti. Je to klidný a přátelský pes se silným instinktem k ochraně své rodiny.

Péče o bernského salašnického psa

Péče o bernského salašnického psa je důležitá pro udržení jeho zdraví a pohody. Tito psi mají dlouhou a hustou srst, která vyžaduje pravidelný grooming a česání, zejména během období línání. Je také důležité dbát na správnou stravu s ohledem na jejich náchylnost k nadváze. Denní procházky a dostatek pohybu jsou nezbytné pro udržení kondice tohoto velkého plemene. Dbejte také na pravidelné návštěvy veterináře a očkování pro prevenci nemocí.

Výcvik a socializace

Výcvik a socializace jsou klíčové pro správný vývoj bernského salašnického psa. Toto plemeno je inteligentní a má sklony k poslušnosti, což usnadňuje výcvik. Je důležité začít s výcvikem co nejdříve a používat pozitivní posilování. Berner potřebuje dostatek fyzické aktivity i mentální stimulaci, proto je vhodné začlenit do tréninku různorodé aktivity jako například agility nebo obedience. Socializace je rovněž klíčová pro bernského salašnického psa, aby se naučil správně komunikovat s ostatními psy a lidmi.

Zdravotní problémy a genetické predispozice

Bernští salašničtí psi jsou obecně zdravá plemena, ale mají některé genetické predispozice k určitým zdravotním problémům. Mezi nejčastější patří dysplazie kyčelního kloubu, která může vést k bolesti a omezené pohyblivosti. Dalším častým problémem je tzv. syndrom dilatace žaludku, což je akutní stav spojený s nadýmáním žaludku a možnými komplikacemi. Dále se u bernských salašnických psů mohou vyskytnout oční problémy jako například progresivní atrofie sítnice. Je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a dbát na prevenci těchto potenciálních zdravotních obtíží.

Aktivity vhodné pro bernského salašnického psa

Aktivity vhodné pro bernského salašnického psa zahrnují dlouhé procházky, horské túry a běhání. Díky jejich původu jako salašnických psů mají rádi práci a fyzickou aktivitu. Bernští salašničtí psi se také často účastní různých sportovních disciplín, jako je například canicross nebo agility. Důležité je zajistit jim dostatek pohybu a mentální stimulaci, aby byli šťastní a zdraví. Doporučuje se také zapojení do výstav psů, kde mohou ukázat svou krásu a eleganci.

Důležité informace pro potenciální majitele

Důležité informace pro potenciální majitele bernského salašnického psa zahrnují skutečnost, že je to velké a silné plemeno, které vyžaduje dostatek pohybu a aktivit. Berner je také velmi přátelský a oddaný pes, který potřebuje společnost své rodiny. Je důležité zajistit mu kvalitní stravu odpovídající jeho velikosti a aktivitám. Potenciální majitel by měl být připraven věnovat čas péči o jeho dlouhou srst a pravidelným návštěvám u veterináře kvůli možným zdravotním problémům spojeným s tímto plemenem.

Publikováno: 29. 05. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Jiří Veselý

Tagy: berner | plemeno psa bernský salašnický pes