Vše, co potřebujete vědět o drátovci: Plemeno psa, které si zamilujete!

Drátovec

Co je drátovec?

Drátovec, známý také jako drátosrstý jezevčík, je plemeno psa s charakteristickou hrubou a drátovitou srstí. Tito malí psi mají živý temperament a jsou velmi odvážní a inteligentní. Jejich původ sahá do Německa, kde byli vyšlechtěni k lovu v podzemních norách. Drátovci jsou skvělými loveckými psy a mají vynikající čich. Jsou také oddaní a přátelští k rodině, avšak mohou být někdy trochu tvrdohlaví při výchově. Díky svému charakteru jsou skvělými společníky pro aktivní rodiny, které si rády užívají outdoorové aktivity.

Původ a historie drátovce.

Drátovci, známí také jako drátovec výmarský, mají svůj původ v Německu, kde byli vyšlechtěni pro lov a práci na poli. Jejich historie sahá až do 19. století, kdy byli chováni šlechtici jako univerzální lovečtí psi schopní pracovat s různými druhy zvěře. Drátovci jsou potomky starých loveckých psů, jako je brakýř nebo střední pinč. Dnes jsou oblíbení jak mezi loveckými nadšenci, tak i mezi milovníky domácích mazlíčků díky své inteligenci a oddanosti svému majiteli.

Fyzický popis a charakteristika.

Drátovci jsou středně velcí psi s robustní a kompaktní postavou. Jejich hřbet je rovný a svalnatý, hrudník hluboký a široký. Hlava je proporcionalní k tělu, s typickým vousatým obočím a bradou. Srst drátovce je tvrdá, hrubá a drátovitá, s podsadou chránící před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Barva srsti může být různá - od hnědé po černou nebo šedou. Drátovci mají inteligentní a bystrou povahu, jsou oddaní své rodině, ale zároveň mají tendenci být nezávislí a trochu tvrdohlaví.

Péče a výchova drátovce.

Péče o drátovce vyžaduje pravidelné kartáčování srsti, aby se zabránilo zamotání a udržela se správná kvalita srsti. Je důležité pravidelně stříhat dráty mezi polštářky na tlapkách a ušima. Koupání by mělo být prováděno pouze při skutečné potřebě, aby nedošlo k poškození ochranné vrstvy kůže. Drátovci jsou inteligentní a energičtí psi, proto je nutné jim poskytnout dostatek fyzické aktivity a mentální stimulaci. Důsledná a trpělivá výchova od mládí je klíčem k vytvoření poslušného a společenského společníka.

Zdravotní péče a potřeby.

Zdraví drátovce je obecně robustní a odolné plemeno s minimálními genetickými problémy. Nicméně, jako u všech psů, i zde je důležitá pravidelná návštěva veterináře a dodržování očkovacího plánu. Drátovci jsou náchylní k obezitě, proto je klíčové kontrolovat jejich stravu a zajistit jim dostatek pohybu. Důležitou součástí péče o zdraví drátovce je také pravidelné čištění zubů a uší, stejně jako kontrola srsti na přítomnost klíšťat nebo parazitů. Při jakémkoli podezření na zdravotní problém by měl majitel okamžitě vyhledat radu od veterinárního lékaře.

Aktivity a cvičení pro drátovce.

Aktivity a cvičení pro drátovce jsou klíčové pro udržení jejich fyzické kondice a duševní pohody. Tito energičtí psi potřebují dostatek pohybu a stimulace, aby byli šťastní a zdraví. Doporučuje se jim denně poskytnout minimálně hodinu intenzivní aktivity, jako je běhání, dlouhé procházky nebo hraní venku. Drátovci jsou také vhodní pro různé sporty jako agility nebo canicross, které je baví a posilují jejich vztah s majitelem. Důležité je také zaměřit se na mentální stimulaci pomocí hraček, interaktivních her nebo cvičení poslušnosti, aby se zabránilo nudě a destruktivnímu chování.

Specifické potřeby stravy.

Specifické potřeby stravy drátovce zahrnují vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály. Doporučuje se kvalitní granule nebo mokrá strava speciálně vyvinutá pro malé plemeno s krátkým nosem. Důležité je dodržovat správné dávkování podle věku, velikosti a aktivity psa. Je také vhodné doplňovat stravu čerstvými ovocem a zeleninou, které poskytnou potřebné vitamíny a vlákninu pro správnou funkci trávicího systému. Dbejte na dostatečný přísun čerstvé vody každý den.

Důležité informace pro potenciální majitele drátovce.

Pokud uvažujete o pořízení drátovce, mějte na paměti, že se jedná o inteligentní a energické plemeno, které potřebuje dostatek fyzické aktivity a duševní stimulace. Drátovci jsou oddaní své rodině a mají rádi společnost lidí. Je důležité věnovat jim čas a pozornost, aby se cítili šťastní a spokojení. Při výchově je klíčová trpělivost a důslednost, jelikož drátovec může být někdy trochu tvrdohlavý. Dbejte také na správnou sociální integraci od mládí, aby byl váš pes dobře přizpůsobený k životu ve společnosti.

Publikováno: 02. 06. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Marek Štěpánek

Tagy: drátovec | druh psa